Standardní kamery

I když můžete renderovat přímo to, co vidíte v viewportu je vhodné si před zahájením renderování vytvořit si ve scéně kamery. Kameru, která snímá přesně to, co jaký máte zrovna pohled, si vytvoříte přes klávesovou zkratku "CTRL+C". Další možnost jak vytvářet kamery je pomocí nabídky Create => Cameras. Máte zde dva druhy kamer Target a Free. Toto označení pro kamery se shoduje s označením pro druhy světel, pro jistotu však zrekapituluji jejich účel.


Standardně nabízené kamery

Typ Target

Kamery typu Target jsou ty, u nichž můžete pohybovat s jejich cílem. Zdroj jejich snímání vytvoříte kliknutím levého tlačítka myši do viewportu, držením, tažením a puštěním levého tlačítka vytvoříte jejich cíl. Tento cíl pak může být například přiřazen k nějakému objektu, který má podle jeho animace sledovat. Tím si u animace ušetříte práci.


Kamera se zvoleným cílem

Typ Free

Kamery typu Free jsou ty, u kterých nemůžete pohybovat s cílem, neboť žádný nemají. Vytvoříte je prostým kliknutím levého tlačítka do viewportu. Defaultně jsou orientovány pohledem shora dolů. Podobné je i zobrazení Top ve viewportu, avšak narozdíl od kamery je pravoúhlé, bez perspektivy.


Kamera bez zvoleného cíle

Parametry kamer

Obě kamery mají některé společné parametry. V hlavních parametrech nastavujete Lens (čočky) a FOV (zorný úhel). Jedná se o popsání téhož parametru, akorát jiným způsobem. Lens i FOV určují zorný úhel. Hodnota v Lens je v milimetrech a znamená vzdálenost čočky od průmětny obrazu. Menší hodnoty znamenají větší zorný úhel a naopak. FOV je hodnota ve stupních a určuje přímo zorný úhel.


Společné parametry kamer

V nabídce Type, můžete změnit typ kamery z Free Camera na Target Camera nebo naopak.


Kamerové efekty

Kamery také nabízí kamerové efekty Multi-Pass Effect (více průchodový efekt). Použití těchto efektů má velkou mírou za následek zvýšení doby renderování. Zaškrtnutím Enable povolujete vybraný efekt. Efekt Depth of Field (DoP) je efekt zaostření obrazu u cíle kamery a rozostření ve vzdálenějším nebo bližším okolí. Motion Blur je efekt, který způsobuje rozmazávání objektů v závislosti na jejich rychlosti.

zpět
Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat